15 May 2020

Yapmış olduğumuz ankette %87 oy alarak birinciliği göğüsleyen sütlü tatlı seçeneği oldu. Biz de mutfağınızda pratik ve lezzetli bir şekilde yapacağınız tavuk göğsü tarifimizi sizler ile paylaşmak istedik.

Malzemeler; 1/2 adet tavuk göğsü, 5 su bardağı süt, 3 yemek kaşığı mısır nişastası, 3 yemek kaşığı pirinç unu, 6 yemek kaşığı toz şeker, 1 adet damla sakızı (1 küçük parça), 1 kaşık tere yağ.

Hazırlanışı; Tavuk göğsünü, üzerini geçecek kadar su ilavesiyle iyice yumuşayana kadar haşlayın. Kemik ve deri kısımlarını ayıkladığınız tavuk göğsünü tel tel oluncaya kadar parçalayın, kevgire alın ve bol suda yıkayın. Su içerisinde de bir süre bekleterek tavuk kokusunun iyice çıkmasını sağlayın. Ara ara suyunu değiştirmeyi unutmayın. Tavuk göğsü etlerinin suyunu sıkarak süzün. Soğuk sütü derin bir tencereye dökerek, suyunu süzdürdüğünüz tavuk etleriyle birlikte 10 dakika kadar kaynatın. Mısır nişastası ve pirinç ununu ayrı bir kaseye alın. Kaynama noktasına gelen sütle, kıvamını açtığınız nişasta karışımını tatlı tenceresine aktarın ve topaklanmaması için metal bir çırpıcı yardımıyla sürekli karıştırın. Toz şeker ve damla sakızı eklediğiniz tatlı karışımını şeker eridikten sonra tahta bir kaşık ya da tokmak yardımıyla döve döve pişirmeye devam edin. Pişirme esnasında macun kıvamını alan tavuk göğsü tatlısına parlaklık vermesi adına son olarak küçük bir parça tereyağı katın ve karıştırarak tatlının sıcaklığıyla erimesini sağlayın. Servis kaselerine paylaştırdığınız tatlıyı, kıvam alması için buzdolabında soğuttuktan sonra servis edin. Arzuya göre dondurma ya da tarçın eşliğinde sevdiklerinizle paylaşın.

Afiyet olsun.